Państwowe Stado Ogierów w Białce
Pierwsze ogiery pojawiły się w Białce w 1930 roku, ale za początek działalności uznawany jest rok 1931, wówczas bowiem konie po raz pierwszy rozlokowano na punktach kopulacyjnych.
Celem działania Państwowego Stada Ogierów w Białce było podniesienie poziomu hodowli koni na terenie Lubelszczyzny oraz Wołynia, gdzie dominował typ lekkich koni gorącokrwistych. Nietrudno tam było, udostępniając hodowcom odpowiednie reproduktory, uzyskać świetne konie dla kawalerii.
PSO lata 30-te XXw. (fot.archiwum)
PSO ogier z PSO Białka lata 30-te XXw. ( fot.archiwum)
Państwowe Stado Ogierów w Białce, dysponując wartościowymi ogierami półkrwi, a także ras czystych, skutecznie zaczęło wyrównywać miejscowe pogłowie koni, umacniając jego angloarabski charakter. Proces ten został zachowany pomimo niemieckiej okupacji w latach 1939-1944.
W 1931 roku na etacie Stada było 81 ogierów, ale rok później liczba ta wzrosła niemal dwukrotnie, osiągając poziom 156 ogierów. W rodowodach dominowała wówczas pełna krew angielska.
W 1939 roku białeckie Stado osiągnęło poziom 180 ogierów i były to już w większości konie półkrwi angloarabskiej (64%).
W okresie międzywojennym Państwowe Stado Ogierów w Białce bazowało na elitarnych koniach wyhodowanych w Janowie Podlaskim, których udział kształtował się na poziomie 30-40%. Efektem tego była wyraźna poprawa jakości pogłowia terenowego w rejonie oddziaływania, czego dowodem są liczne sukcesy wystawowe lubelskich koni oraz liczba i znakomita jakość koni remontowych nabywanych przez wojsko.
Piątka ogierów w zaprzęgu lata 30-te XXw. (fot.archiwum)
Łysy Pan xo1939 (Ryngraf-Zazula II xoZefir x) hod.A. Łoś, Zamość
W roku 1944 zgromadzone w Białce ogiery Niemcy, wycofując się przed nadchodzącym frontem zabrali w głąb III Rzeszy i po długim i ciężkim marszu białeckie ogiery koniec wojny zastał w dawnym niemieckim stadzie ogierów w Travental niedaleko Grabau. Tam w połowie maja 1945 roku polskie konie zostały przejęte przez Zarząd Stadnin Polskich w Niemczech i dzięki ofiarnej pracy Zarządu oraz personelu w roku 1946 białeckie stado powróciło do Polski.
Państwowe Stado Ogierów w Białce wznowiło działalność w roku 1947. Angloarabski charakter ośrodka został wprawdzie utrzymany, ale w myśl nowej polityki hodowlanej porzucono koncepcję hodowli na Lubelszczyźnie konia wierzchowego, skupiając się głównie na zaspokajaniu potrzeb rolnictwa.
Podobnie jak przed wojną wiele białeckich ogierów pochodziło z Janowa Podlaskiego, ale z chwilą utworzenia angloarabskiej stadniny w Walewicach uzupełniano hodowlę również stamtąd.
Pośród najwybitniejszych ogierów, które działały w Białce w pierwszych dekadach okresu powojennego wymienić należy takie legendy jak : ŁYSY PAN, GASKOŃCZYK, CEKWART i FLIRT IV. Wielką rolę odegrały również reproduktory wyhodowane w słowackiej stadninie Topolczanki : SHAGYA X-32 i DAHOMAN IX, reprezentujące austro-węgierskie prądy krwi pochodzenia orientalnego, które nadały lubelskiej hodowli swoiste piętno.
Wykorzystanie materiału genetycznego ww. koni, a także ogierów pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej było żywym przykładem kontynuowania przedwojennej receptury hodowlanej na polskiego angloaraba poprzez kojarzenie koni z krwią shagya z krwią angielską. Nigdzie na świecie nie używano tego typu połączeń na taką skalę.
Kadryl PSO Białka lata 70-te XXw. (fot.archiwum W.Sztuka)
Przejażdżki poranne parówek lata 70-te XXw. (fot.archiwum W.Sztuka)
W 1962 roku ujęto hodowlę koni gorącokrwistych z rejonu południowo-wschodniej Polski, głównie półkrwi angloarabskiej, w ustawowe ramy skupiając je w osobnej księdze stadnej pod nazwą Małopolska Rasa Koni. Od tamtej pory, aż po czasy obecne Stado Ogierów w Białce jest nie tylko najważniejszym rezerwuarem reproduktorów tej rasy, ale również prężnym ośrodkiem jej promocji i popularyzacji dla rasy. Konie małopolskie, nawet te wyhodowane pod presją polityki prorolniczej, nierzadko odznaczały się dużym potencjałem sportowym, co od dawna wykorzystywano w Białce.
Aktualnie Stado Ogierów Białka funkcjonuje w ramach Stadniny Koni Białka MHR sp.z o.o. i liczy 19 ogierów z czego połowa to ogiery małopolskie uznane w programie dla rasy małopolskiej.
Ogiery wybitne i zasłużone
Od momentu powstania Państwowego Stada Ogierów w Białce przebywało kilkaset ogierów małopolskich, wśród których na największą uwagę zasłużyły głównie te wybitnie zasłużone w sporcie i hodowli, a były to między innymi HARLEM ( złoty medal Mistrzostw Polski w skokach przez przeszkody pod Janem Kowalczykiem), ASKAR ( olimpijczyk z Atlanty WKKW 1986), medaliści wielu zawodów WKKW : BAROK, BAJT i DINAR ( brązowy medalista Mistrzostw Polski WKKW) czy Berlin Bej ( Mistrz Polski Młodych Koni WKKW 2001i rekordzista potęgi skoku koni małopolskich 190 cm pod 15-letnią juniorką).
Szczególną sławę zyskał ogier EBONIT, medalista Mistrzostw Polski Młodych Koni, jeden z nielicznych polskich angloarabów biorący udział w konkursach trzygwiazdkowych, oraz ogiery TACYT, DEVIN DU MURY czy BARYT, które mają udane występy na wielu zawodach międzynarodowych.
Obecnie w białeckim stadzie stacjonuje kilka starszych ogierów małopolskich jak WAREG, HEBAN czy ELABORAT oraz najnowszy nabytek stada walewicki DWOREK.
Arcymiły 1947 (Łabędzi Śpiew-Miła/Nalot)
Hod.NN
Uczestnik drugich po II wojnie światowej Mistrzostw Polski pod Kazimierzem Guziukiem
Markiz wlkp.1971 gniadosrokaty ( Ront-Markiza/Cornelius)
hod.SK Nowielice
Harlem 1976 ( Sekwestr xxoo-Hala/Cekwart)
Hod.SK Walewice
Złoty medalista MP w skokach pod Janem Kowalczykiem, 1986
Askar 1987 ( Kwartet-Arsena/Dahoman IX)
Hod. SK Janów Podlaski
Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Atlancie WKKW 1996
Elaborat ( Aspan m-Elandra m / Decoration xo )
Hod.SK Janów Podlaski
Zwycięzca klasy ogierków rocznych Narodowego Czempionatu Koni Małopolskich, Białka 2007
Czempion Polski Ogierów Młodszych Narodowego Czempionatu Koni Małopolskich, Białka 2006
Starty w konkursach CIC WKKW pod olimpijczykiem Pawłem Spisakiem
Syn ogiera ASPAN startującego w WKKW w konkursach rangi *** do MP włącznie
Heban ( Banita m – Honda m / Huragan m)
Hod. Aleksander Łój
Jego matka dała oprócz niego dwa licencjonowane ogiery : HEBRON ( Lubań) oraz MATADOR (Manhattan) startujący w skokach na poziomie klasy C
Ojciec Hebana, BANITA, ogier czołowy m.in. w SK Ochaby, SK Liski, medalista MP w skokach przez przeszkody
Wareg 2000 ( Grajcar-Warka/Kumys)
Hod.SK Ochaby
Dworek 2016 ( Efekt-Dworzanka/First De Terms)
Hod. SK Walewice